Na internetu se šíří velmi vyhledávaný pojem hypotéka bez dokládání příjmů. Zpravidla se jedná o nebankovní americkou hypotéku, ale nelze říct, že v případě žádosti o poskytnutí spotřebitelského nebo podnikatelského úvěru, nemusíte prokazovat vaše příjmy. Ani by to nebylo logické, protože každý poskytovatel úvěru či půjčky je přímo povinen zjistit vaše finanční možnosti, zda byste vůbec mohli hypotéku splácet a teprve pak posoudit, zda vám půjčku přidělí.
Proč se tedy stále používá hypotéka bez doložení příjmů? Za prvé – je to mýtus a nešvar, který se šíří internetem. A za druhé – možná i proto, že dokládání a prokazování není vůbec složité. Jste-li zaměstnanci, nemusíte už běhat za mzdovou účetní, aby vám vyplnila formulář s vašimi měsíčními, čtvrtletními či ročními příjmy. A obzvláště v této době, kdy mnohdy komunikace mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem vázne z důvodů omezeného provozu, který si vyžádala koronavirová krize.
Ne, už nikam nemusíte. Doma shromáždíte vaše výplatní pásky, připravíte si i pracovní smlouvu a toto bude pro začátek postačovat k žádosti o spotřebitelský úvěr. Výplatnice si připravte za tři až šest měsíců zpětně. Předložíte k ověření vždy originály. Pro kontrolu správnosti údajů pak slouží i bankovní výpisy za stejné období, ze kterých bude zřejmé ověřit, že čistá mzda vám byla ve správné výši, kterou dokládáte výplatními páskami, zaslána na váš bankovní účet. Samozřejmosti u žádosti o spotřebitelský úvěr je uvedení vašich identifikačních dat, které jsou nutné ověřit dle předloženého občanského průkazu. Vše je velmi snadné.
Prostě k občance přiložíte výplatní pásky a výpisy z účtu. Jestliže jste rodič, který pobírá rodičovský příspěvek od úřadu práce, ani vy nebudete mít problém s doložením příjmu. Postačuje předložit Rozhodnutí o přiznání dávky (rodičovský příspěvek). Toto rozhodnutí je úřad práce povinen zaslat žadateli automaticky, takže ho máte doma a nikam pro něj nemusíte.